Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Menstruace

Vloženo: 02.11.2003, 13:14 | Čteno: 74122×
Lidově měsíčky, měsíční krvácení. Dostavuje se u ženy periodicky jednou měsíčně od puberty do menopauzy. Název menstruace vychází z latinského slova menstruus = měsíčně se opakující.

Menstruační cyklus

Normální menstruační cyklus trvá 28 dní. Prvních pět dní dochází ke krvácení, při kterém žena ztratí přibližně 50 ml krve. Od této normy jsou však relativně velké odchylky, stále považované za normální. Doba krvácení je variabilní, od 2 do 18 dnů, v průměru 5-6 dní. Silné krvácení trvající déle než 7 dní vyžaduje odbornou léčbu. Po skončení krvácení se v první polovině cyklu děložní sliznice obnovuje a roste, ve vaječníku dochází k dozrávání vajíčka a k tvorbě hormonů estrogenů. Uprostřed cyklu se vajíčko uvolní do vejcovodu (tzv. ovulace). Dále dochází ke změně hladiny hormonů, objevuje se produkce progesteronu a děložní sliznice se připravuje na případné těhotenství, což znamená uložení oplodněného vajíčka, jemuž takto připravená sliznice poskytuje výživu až do vývoje placenty. Není-li vajíčko oplodněno, pokles koncentrace hormonů v krvi vede i k zániku připravené děložní sliznice, jejíž povrchová část je odloučena a odplavena s menstruační krví.
Délka cyklu se pohybuje od 15 do 50 dní a pouze 12% žen má 28denní cyklus. Cyklus se mění s věkem, nejdelší je v pubertě a potom později, když se blíží menopauza. S přibývajícími roky se cyklus zkracuje a nejkratší je přibližně ve 43 letech. Současné ženy prodělají v průběhu svého plodného (fertilního) života tak 400-500 menstruačních cyklů. Některé ženy pociťují v průběhu menstruace bolesti, strach, úzkost a jejich pracovní schopnost je snížena. Máte-li jakékoliv obtíže s menstruací nebo krvácíte po styku, mezi menstruacemi, či jste v menopauze a začnete krvácet, obraťte se co nejdříve na svého lékaře!

Silná menstruace (menoragie)

Tímto názvem se označuje nadměrné krvácení trvající déle než 10 dní a ztráta krve činí více jak 80 ml krve. Může způsobit i anémii. Toto silné krvácení se může objevit u 5-10% žen v určitém životním období. V 80% případů je silná menstruace způsobená špatně vyvinutým vajíčkem v průběhu cyklu. S tímto stavem se často setkáváme při prvních cyklech u mladých dívek, a naopak u žen těsně před menopauzou, kdy jsou cykly anovulační. Nedojde-li k ovulaci, neproběhne druhá fáze cyklu (chybí sekrece progesteronu). Nadměrná stimulace estrogeny podporuje růst děložní sliznice, která je pak silnější a při menstruaci se odloučí více buněk než normálně. V pubertě se silné krvácení po několika cyklech upraví samo. V případě, že dívku příliš omezuje, je možné je upravit hormonální terapií (progesteronovými tabletami).
U žen po menopauze není vždy hormonální léčba menoragie úspěšná a doporučuje se provést kyretáž, spojenou s mikroskopickým vyšetřením děložní výstelky. Před započetím léčby je totiž třeba vyloučit jiné vážné příčiny krvácení.

Mezi příčiny menoragie patří:

 • děložní myom (nezhoubný nádor vzniklý z buněk děložního svalu) - krevní ztráty jsou velké, ale pravidelné
 • nitroděložní tělísko - působí silné krvácení s křečemi
 • polypy - mohutný, ale nezhoubný útvar tvořený výstelkou dělohy nebo jejího krčku, může způsobit špinění uprostřed cyklu nebo těsně před menstruací
 • zánětlivá onemocnění malé pánve - často způsobují i bolest při styku
 • endometrióza
Závažné příčiny menoragie, které musí být vyloučeny:
 • rakovina hrdla děložního, dělohy a vaječníků
 • těhotenství a spontánní potrat
 • onemocnění štítné žlázy a hypofýzy
 • porucha krevní srážlivosti
Každý stav spojený s nadměrnou ztrátou krve při menstruaci musí být řádně vyšetřen odborným lékařem.

Bolest při menstruaci (dysmenorea)

Bývá obvykle na začátku krvácení a trvá několik hodin až dní. Je to křečovitá bolest, která může být doprovázena průjmem, nauzeou, případně i zvracením. Děložní sliznice vylučuje hormony zvané prostaglandiny, které vyvolávají stahy děložního svalstva, jejichž výsledkem je křečovitá bolest. Mohou také podráždit střeva a vyvolat průjem. Křečovité bolesti ustanou po podání nesteroidních protizánětlivých léčiv s např. obsahem ibuprofenu atd. Antikoncepční pilulky také pomáhají, protože brání překrvení děložní sliznice.

Mezi další druhy či příčiny dysmenorey patří:
 • endometrióza
 • myom
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů
 • nitroděložní tělíska

Amenorea

Vynechání menstruačního krvácení u ženy v období pohlavní zralosti a plodnosti (mimo těhotenství). Jako primární se označuje stav, kdy se nedostaví první menstruace do 18-ti let. Tzv. sekundární amenorea znamená vymizení krvácení u již dříve menstruující ženy. Příčinou amenorey může být onemocnění jednotlivých pohlavních orgánů nebo také choroby hypothalamu a hypofýzy (části mozku, které svými hormony výrazně ovlivňují vaječníky a celý menstruační cyklus).

Metroragie

Krvácení z ženských pohlavních orgánů mimo menstruační cyklus (tzv. dysfunkční krvácení). Příčiny mohou být hormonální nebo organické (záněty či nádory dělohy).

Oligomenorea

Porucha rytmu menstruačního krvácení, při níž krvácení přichází v intervalech delších než 31 dní. Většinou je způsobena hormonální nerovnováhou a hormonální léčba ji může odstranit.

Polymenorea

Porucha rytmu menstruačního krvácení, při níž krvácení přichází za méně než 25 dnů.
apaPODCAST

Podcastový tip

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
11.09.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš
14.09.2008

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová
06.04.2010

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová
29.03.2010

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá
23.03.2010

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon
05.01.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 11558
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.