Premenstruační syndrom – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Premenstruační syndrom

Vloženo: 02.07.2003, 18:30 | Čteno: 20042×
Premenstruační syndrom (PMS) je velmi rozšířený a obtížný problém, se kterým se potýká přes 50% menstruujících žen. Pro stanovení diagnózy musí být prokázán jasný vztah mezi symptomy a menstruačním cyklem. Obtíže začínají během 7-14 dnů před menstruací a jakmile se dostaví krvácení, ustupují. Dalších 7 dní po menstruaci je žena bez problémů.

Příznaky PMS

Mezi nejčastější příznaky patří deprese či jiné změny nálady, úzkost, agresivita, podrážděnost, neklid, únava, přejídání, nadýmání, bolestivost prsů, pokles schopnosti soustředit se, ztráta sebekontroly, bolesti hlavy a v zádech. Libido je většinou sníženo. V některých případech je PMS tak výrazný, že se mění i osobnost ženy. V období 4 dní před menstruací jsou častější sebevražedné pokusy a stoupá počet úrazů doma i na silnicích. Zajímavé je i zjištění, že muži přicházejí pozdě do práce, když je jejich partnerka v premenstruačním období.

Příčiny PMS

Příčiny vzniku PMS jsou stále nejasné. Existuje mnoho teorií, ve kterých se hovoří o vlivu diety a prostředí, či o vlivech sociálních, psychologických, hormonálních a genetických. PMS se nevyskytuje v době těhotenství a mizí v menopauze. Řada žen popisuje úlevu při užívání orální antikoncepce. Hormonální změny v druhé polovině menstruačního cyklu mají pravděpodobně význam při vzniku PMS. Vyvolávajícím faktorem může být nedostatek hormonu progesteronu, avšak proti tomu nejsou přesvědčivé důkazy. Objevují se i názory, že PMS může být způsoben neschopností progesteronových receptorů vázat tento hormon.

Ovlivnění PMS

Zdá se, že nejúčinnější je úplné potlačení ovulace, např. orální antikoncepcí. Další doporučované prostředky jsou silice pupalky dvouleté, pravidelné cvičení, omezení kofeinu, alkoholu, soli a ostrého koření. Užíván je také vitamín B6 (pyridoxin). Další možností je hormonální léčba progesteronem a progestiny, kterou určuje váš lékař.
Na našem trhu existuje řada doplňků stravy na bázi nenasycených mastných kyselin (pupalka dvouletá, brutnák lékařský atd.), které lze doporučit.
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný
19.06.2008

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba
03.04.2012

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...
07.10.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček
15.09.2009

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce
24.05.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček
01.01.1970

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
09.09.2010

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 12086
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.