Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Vitiligo

Vloženo: 02.03.2003, 09:37 | Čteno: 32367×
Vitiligo - nemoc bílých skvrn, je onemocnění při kterém se některým lidem mění barva kůže na různých místech těla, najednou zesvětlá až je křídově bílá. Celosvětově je vitiligem postiženo přibližně jedno procento lidí bez ohledu na pohlaví a rasu. Symptomy se poprvé objevují u dospívajících lídí. Vznik vitiliga neprovázejí žádné potíže. Bílé skvrny se nejčastěji objevují v obličeji, na krku a na hřbetu rukou. Někteří postižení bojují s bílými skvrnami po celém těle.

Příčiny onemocnění

Prozatím není jasné, proč buňky produkující pigment (melanocyty) přestávají v postižených oblastech kůže tvořit přirozené barvivo zvané melanin.
Příčin může být celá řada. Na vině mohou být autoimunitní procesy, které zasahují lidský organismus samotný. V tomto případě by se na ničení pigmentových buněk mohly podílet T-lymfocyty.
Další příčinou může být porucha metabolismu buněk. Byl sledován proces, při němž produkty metabolismu melaninu napadaly buňky tvořící pigment. Tělo vytváří nadměrné množství peroxidu vodíku, látky, která se používá i do přípravků na bělení prádla. Množství enzymu katalázy, který přeměňuje peroxid vodíku v těle na neškodnou vodu, je právě v kůži postižených značně nízké.
Poškození nervů hraje také roli při odumírání pigmentových buňek. U některých případů úrazů mohli lékaři sledovat tvorbu vitiliga v oblastech poškození kožních nervů.
Na vzniku vitiliga se pravděpodobně podílejí různé faktory, například intenzivní slunění nebo hormonální změny v pubertě a těhotenství mohou onemocnění zhoršit. Vitiligo je také doprovodným faktorem při poruše funkce štítné žlázy, kdy vyšší riziko je u žen než u mužů. Také genetické faktory hrají důležitou roli. 10-30% dotazovaných pacientů uvádělo, že jejich členové rodiny mají stejné problémy.
Přestože se nejedná o závažné onemocnění, přináší postiženým mnoho problémů. Pacienti s vitiligem trpí psychickými potížemi, znejisťují je především bílé skvrny na viditelném místě. Mnoho lidí se domnívá, že vitiligo je nakažlivé a drží si od postižených odstup.

Možnosti léčení

Dosud není žádná léčebná metoda, která by rychle a jednoduše skvrny natrvalo odstranila, ale asi dvěma třetinám pacientů je možno částečně pomoci. Metody léčby závisí na příčině, formě a stadiu nemoci. Kožní lékař určí, jak dalece je vitiligo aktivní a zda se skvrny stále ještě zvětšují. Prvním krokem je zastavení depigmentace. Důležitý je i rozbor krve a určení možných onemocnění přispívajících k tvorbě vitiliga. Až po důkladné analýze doporučí lékař individuální léčbu. K zastavení depigmentace se někdy používají místní kortikosteroidy, dalšími prostředky lze regulovat citlivost kůže na světlo. Vzhledem k tomu, že bílá místa jsou velice citlivá na světlo a slunce, měl by se pacient s vitiligem vyhýbat dlouhému slunění a používat ochranné opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem.
Pro někoho nepřipadá lékařský zákrok v úvahu, proto může využít krycí krémy, lékařský voděodolný make-up, případně samoopalovací krémy. K docílení jemného zabarvení kůže lze užívat beta-karoten.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13065
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.