Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Cystitida

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 38726×
Cystitida je zánět močového měchýře. Padesát procent žen prodělá toto onemocnění alespoň jednou za život. Projevuje se pálením při močení, intenzivním nutkáním vyprázdnit se, i když vymočené množství je často nepatrné, nebo pocitem, že moč neudržíme. Mohou ji provázet bolesti v zádech a horečka. Moč nepříjemně zapáchá, je kalná a často krvavá.
Příčinou onemocnění je především anatomické uspořádání urogenitálních orgánů. Močová trubice (uretra) je u žen mnohem kratší než u mužů, a proto mohou bakterie snadněji pronikat vzhůru do močového měchýře a vyvolat infekci. Opakovaná cystitida může být vyvolána bakteriemi, které vniknou do močové trubice při časté souloži (líbánková cystitis). Infekce je tím častější, čím jsou k sobě blíže ústí močové trubice a pochvy. U některých žen močová trubice vyúsťuje těsně pod poštěváčkem, zatímco u jiných do spodní části pochvy.
Infekce vzniká také následkem špatné hygieny po stolici (když se žena utírá zezadu dopředu), nebo špatnou technikou zavádění menstruačních tamponů. Cystitida se pravidelně objevuje po análním styku, při dotýkání se konečníku prsty během pohlavního aktu a orálního sexu (cunnilinctus), pokud není dodržována úzkostlivá hygiena. Dokonce i velmi těsné kalhoty mohou zapříčinit infekci.
Různé detergenty a parfémy často způsobují tzv. chemický zánět uretry (uretritis). Narušují bakteriální mikroflóru a kyselé pH ženských genitálií. Snižuje se tak místní odolnost proti infekcím a podporuje vznik cystitidy a aftů. I některé pohlavně přenosné choroby (herpes, chlamydie, trichomonády) napadají uretru a mohou být příčinou opakovaných cystitid. Protože progesteron působí relaxačně na hladké svalstvo, je cystitida běžnější v druhé polovině menstruačního cyklu, v těhotenství a při užívání antikoncepčních pilulek. Cukrovka, chudokrevnost a anatomické abnormality močového systému také podporují vznik opakovaných cystitid. Infekce se může dostat z močového měchýře močovody do ledvin, kde vzniká závažnější onemocnění - pyelonefritis (zánět ledvinové pánvičky).

Jak lze léčit cystitidu doma

Jakmile zjistíte příznaky zánětu močového měchýře, doporučuje se vypít okamžitě půllitr vody a každých 20 minut, pokud to dokážete, další čtvrtlitr. Tekutina pomáhá propláchnout močové cesty a stav se může zlepšit. Záhy začnete pravidelně močit. Zpočátku bude ještě přetrvávat pálení a řezání, ale budete-li pokračovat s pitím a vyprazdňovánim, potíže začnou ustupovat. Nejvhodnější je pít vodu, popřípadě mléko, čaj (zejména urologický) nebo jiné nedráždivé tekutiny. Vyhýbejte se kyselým ovocným šťávám, protože mohou dráždit zanícené tkáně. Nemáte-li vysoký TK nebo potíže se srdcem, vypijte třikrát za sebou v hodinových intervalech čajovou lžičku jedlé sody rozpuštěnou ve vodě. Moč se tak stane méně kyselou, a tedy méně dráždivou, a zároveň se zabrání rozmnožování bakterií. Úlevu přinese i paracetamol, termofor na podbřišek. Po třech hodinách by se měl stav začít zlepšovat. Pokud potíže neustoupí a budou trvat déle než jeden den, je-li moč krvavá, nebo jste-li těhotná, obraťte se co nejrychleji na lékaře.
Dodržování hygieny je základní podmínkou prevence cystitidy. Po každé stolici a pohlavním styku se umyjte teplou vodou a neparfémovaným mýdlem (vhodné jsou speciálně určené pro intimní hygienu). Nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin (více jak 1,5l denně).
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic


apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 12770
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.