Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Křečové žíly (KŽ)

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 27965×
Problémy se žilami jsou velmi rozšířené. Setkává se s nimi každý druhý z nás. Postihují zejména ženy, často už ve věku dvaceti let. Příčiny tkví z větší části ve změněných životních zvyklostech tzn., že mnoho činností děláme vsedě a nevyrovnáváme tento nepříznivý jev dostatkem pohybu, např. procházkami a gymnastikou. Dalším důvodem může být nadváha z trvale chybného stravování.

Příznaky

 • modré kresby žil, především na dolních končetinách
 • častá uzlovitá ztluštění
Sklon ke tvorbě KŽ je také podmíněn dědičností. Jestliže se žilní choroby hojně vyskytovaly v rodině, je velké riziko, že jimi budou postiženy i další potomci. Skrývá se za tím vrozená méněcennost žilních stěn, která nepříznivě působí na elasticitu kůže a cév. Zejména se snižuje napětí žilních stěn, jež má za následek, že se žíly vytahují. V rozšířených žilách už nemohou žilní chlopně optimálně zajišťovat svoji funkci ventilu - bránit krvi, aby netekla proti normálnímu pohybu směrem k srdci. Krev se hromadí v žilách - následkem jsou KŽ.
U žen se také mohou KŽ objevit v důsledku změn hormonálních vlivů v těhotenství nebo - jestliže se objevily už předtím - mohou v této době ještě zesílit. Ženské pohlavní hormony mají oslabující účinek na svalstvo a tím také na ty svaly, které obstarávají potřebné napětí ve stěnách žil a tepen. K zesílené tvorbě KŽ přispívá i povolené vazivo, které je pro těhotenství charakteristické.
Slabost žil může vést k obtížím jako jsou oteklé nohy, pocit hluchoty a k typickému svědění a svrbení kůže jako od mravenců. Jestliže máte obdobné obtíže a vyskytují-li se častěji, měly byste se bezpodmínečně nechat vyšetřit lékařem, nejlépe specialistou na cévy. Mnohdy se stane, že se KŽ zanítí a vyvolávají silné bolesti, nebo dokonce hrozí trombóza - ucpání žíly krevní sraženinou. I tehdy je nutné lékařské ošetření. Dalšími možnými komplikacemi při KŽ je vznik bércového vředu, obávané otevření nohy nebo hnědě zbarvená místa na kůži. Hojení je silně narušováno sníženým prokrvováním.

Jak předcházet KŽ

Existují-li vrozené dispozice, jsou KŽ často, bohužel, neodvratné. Pak zbývá jen šance zredukovat jejich projevy na co možná nejmenší míru. Přitom je velmi důležité snížit nadváhu nebo se jí raději předem vyvarovat. Kromě toho je třeba podporovat vylučování vody z těla bylinnými čaji z kopřiv nebo březového listí. Odvodňující účinek má také chřest, petržel a jalovcové bobulky.

Tipy pro zdravé žíly:

 • hodně se pohybujte, choďte na procházky, pěší túry, běhejte. Povzbuzujete tím svalovou pumpu, to znamená, že se tlakem lýtkového svalstva lépe dopravuje krev z nohou zpátky k srdci.
 • cvičte speciální gymnastiku pro žíly: komíhejte prsty u nohou, v lehu na zádech zdvihněte nohy a udělejte svíčku, ve vzduchu napodobujte jízdu na kole; při sezení opisujte nohama kruhy.
 • pokládejte často nohy do výše, vyhýbejte se příliš dlouhému stání a sedění.
 • sprchujte se střídavě studenou a teplou vodou, poté si nohy masírujte masážním olejem. Činnost cév podporují také masáže kartáčem na sucho (masírovat vždy směrem k srdci).
 • vyhýbejte se horku, tedy intenzivnímu slunečnímu záření, soláriu atd. Horko způsobuje rozšíření cév a zesiluje tak riziko tvoření KŽ.
 • nechte si u lékaře předepsat stahovací punčochy. Vyvíjejí lehký tlak zvenčí a podporují tak oslabené svalstvo. Kompresní punčochy se přizpůsobí rozměrům nohou. Zpočátku může být jejich nošení trochu nepříjemné, ale časem si na ně člověk zvykne - výsledek je nesporný.
 • existují různé tablety, masti, krémy a gely, které zmírňují obtíže.

Způsoby odstranění KŽ:

 1. Žilní stripping - operativní metoda, při které se vinuté žíly povytáhnou skrz malé řezy na kůži ve slabině. Po zákroku musí pacient několik týdnů nosit stahovací punčochy a vyhýbat se všemu, co žíly zatěžuje (slunění, sauna, dlouhé sezení atd.)
 2. Vyřazení žíly z funkce (ztrombózování) - tato metoda je vhodná k léčení povrchových KŽ - odborně zvaných varixy. Lékař vstříkne injekcí do rozšířené žíly trombózující roztok, který způsobí určitý druh zánětu (žádný strach, zánět se projeví jen na chorobně změněné žíle a nezpůsobí žádné obtíže), který slepí stěny žíly k sobě a tímto způsobem cévu uzavře. Časem se vyřazená žíla vrátí k dřívějšímu stadiu. I po tomto zákroku by se měl člověk vyhnout všemu, co žilní systém zatěžuje. Výsledek léčby také zlepší nošení pružných obinadel nebo stahujících punčoch. Nejlepším časem pro tento lékařský zákrok je chladnější roční období.
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Dozorové aktivity SÚKL cí...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, C...

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13265
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.