Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Ochrana před sluncem

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 19589×
V jednom z předchozích dílů jsme obecně připomněli rizika spojená s opalováním. Povězme si nyní, jaké existují možnosti ochrany před slunečním zářením.
 • Opalovací krémy - obsahují tzv. ochranné filtry, což jsou látky, které absorbují, odrážejí či rozptylují UV záření dopadající na kůži. Většina opalovacích krémů filtruje zejména škodlivější část UV záření (UVB). Avšak i UVA záření podle nejnovějších výzkumů poškozuje kůži, proto se již vyrábějí opalovací krémy s filtry pro obě složky. Intenzita účinku slunečního ochranného filtru se vyjadřuje číslem tzv. ochranného faktoru opalovacího krému. Číslo faktoru označuje, kolikrát můžeme být na slunci déle než v případě, kdy krém nepoužijeme. Ale ani toto pravidlo zcela neplatí, protože účinnost ochranného faktoru je ovlivněna typem kůže, denní dobou, ročním obdobím i momentální intenzitou slunečního záření.
  Značná část naší populace má kůži spíše světlejší, proto by většina obyvatel měla používat, zejména na jaře a počátkem léta, krém s ochranným faktorem minimálně 10 nebo i vyšším.
 • Samoopalovací krémy - existují dva typy. Jeden pouze dočasně zbarví kůži, která potom vypadá jako opálená. Tato barva však nechrání kůži před škodlivým působením UV záření.
  Modernější jsou ty, které vyvolávají zhnědnutí pokožky tím, že reagují s bílkovinami pokožky a bez působení UV záření přímo stimulují buňky produkující kožní pigment. K většině těchto krémů se dnes ještě přidávají ochranné filtry, takže kůže zpigmentuje bez intenzivního působení UV záření a navíc je chráněna ochranným filtrem před poškozením slunečními paprsky.
 • Solária - nabízejí lidem "umělé" opalování, které se často považuje za velmi účinné a neškodné. Bohužel to není úplně pravda. Přibývají stále důkazy o tom, že i UV záření používané v soláriích může poškodit kůži a zvýšit riziko kožních nádorů. V současné době většina solárií používá pouze UVA zářiče. Životnost lamp je však omezena a je nutné jejich pravidelné testování, aby bylo možno s jistotou vyloučit vyzařování UVB a UVC paprsků. Jak již bylo výše uvedeno, tak i UVA záření způsobuje předčasné stárnutí kůže s tvorbou vrásek, ztrátu pružnosti kůže a zvětšuje riziko vzniku kožních nádorů. UVA záření v soláriích vyvolává hezkou hnědou pigmentaci pouze u osob, které se snadno opálí i přírodním slunečním zářením. U lidí s citlivou pokožkou, kteří mají sklon ke spálení, nevyvolávají UVA solária uspokojivé výsledky. U více než poloviny zákazníků používajících solária se objeví alespoň mírné zarudnutí kůže, svědění a přesušení pokožky. Při dlouhodobém opakovaném ozařování se kůže stává snadněji zranitelnou, někdy se mohou vytvořit i puchýřky. Také lidé léčení preparáty zcitlivující kůži na UV záření nemohou docházet do solárií bez rizika nadměrné reakce na záření. Pouze při léčení lupénky a některých dalších kožních chorob se někdy využívá speciální léčebná metoda, která kombinuje UVA záření a senzibilizující účinek léčivých přípravků na toto záření. Tato metoda se nazývá PUVA (Psoraleny + UVA) a je-li řízena lékařem, bývá celkem efektivní a bezpečná.

Základní rady, jak se chránit před škodlivými účinky UV záření:

 1. Nikdy si nespálit kůži na slunci, neboť spálení pokožky znamená největší poškození kůže se všemi nebezpečnými následky.
 2. Nechodit na slunce v poledních hodinách (mezi 11-13 hod. v zimě a 12-14 hod. v létě). Dodržování této zásady může snížit expozici UV záření až o 50%.
 3. Nosit čepici s velkým štítem nebo klobouk.
 4. Používat opalovací krémy s ochranným filtrem, minimálně 10-15 (nezapomínat také na ochranu rtů speciálními krémy).
 5. Nosit sluneční brýle s UV filtrem (certifikované, nejlépe z oční optiky).
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pac...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13576
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.