Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Akné

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 43115×
Akné je kožní onemocnění, které často postihuje mladistvé na počátku puberty. Ve zvláštních případech se může vyskytnout již dříve např. po léčení některými medikamenty (kortizonem) nebo hormony (pohlavními). V pubertě se zvyšuje tvorba mužských hormonů, a tím dochází k vyšsí produkci mazu. Tento řídký olej nabízí potravu určitým bakteriím, které štěpí tuky. Takto vzniklé mastné kyseliny vyvolávají zánětlivé změny - akné. Po pubertě se většinou tato kožní svízel pomalu zklidní. Příznaky: zánětlivé rudé pupínky a neštovičky, často hnisavé vřídky, někdy jizvy.
Vlastní příčina akné není známa. Existují však některé faktory, o kterých se dá říci, že akné vyvolávají.
 • Hormonální faktory - mimořádný význam mají především hormonální změny v pubertě.
 • Genetické faktory - zdá se, že k akné přispívají určité geneticky utvářené vlohy, např. sklon k mastné kůži.
 • Poruchy trávení - vliv mají rovněž poruchy trávicího systému, např. zácpa.
 • Psychické faktory - Vzhled kůže je ovlivňován i duševním stavem.
 • Akné mohou podporovat rovněž zlostnost nebo nejistota, které souvisejí s probouzející se sexualitou.

Jak se akné projevuje?

Akné napadá především obličej, ale také záda a hruď. Pod linií pasu se téměř nevyskytuje. Nemoc vzniká na vyústěních mazových žláz. Jsou-li jejich vývody ucpány uhry, tvoří se zánětlivé, zarudlé pupínky. Ty se mohou opět normálně zhojit, ale také zhnisat a později po sobě zanechávat malé jizvičky.
Akné má různé formy průběhu. Většina mladistvých je postižena mírnou formou, při které se tvoří převážně uhry (Akne comedonica). Vyskytne-li se více pupínků, které se zanítí, hovoří se o Akne papulosa nebo papulopustulosa. Mnozí z postižených trpí těžkou formou akné (Akne conglobata). Zde dochází k silným zánětům, vznikají velké rudé pupeny a vředy, které mohou hnisat a krvácet. Tyto formy v sobě skrývají nebezpečí trvalých jizev.
 • Olejové a dehtové akné - tato forma může vzniknout především u osob, které pracovně přicházejí do styku s olejovými a dehtovými produkty, tedy zaměstnanci olejářského, motorového, chemického nebo stavebního (dopravní stavby - asfaltové vozovky) průmyslu. Dostávají-li se určité partie pokožky do přímého styku s mazacímí oleji nebo dehtem, vznikají velké uhry, vzácněji zanícené pupínky nebo hnisavé vřídky.
 • Chlorové akné - akné mohou vyvolávat rovněž chemické substance, např. chlor, brom a jod. Kožní projevy často vznikají jako následek určitého druhu otravy, když se tyto látky vdechnou nebo se ve vyšších dávkách dostanou do žaludečního či střevního traktu. U dětí nebo velmi citlivých dospělých osob se chlorové akné může objevit po častých návštěvách plováren, především krytých bazénů, kde se k dezinfekci používá silně chlorovaná voda.
 • Mallorka - akné - tato forma akné náleží do skupiny kožních poruch, které jsou vyvolávány slunečním svitem a které se všeobecně označují jako nesnášenlivost slunečního záření nebo sluneční alergie. U Mallorka - akné vznikají na pokožce puchýřky a pupínky, jež za několik týdnů samy od sebe zmizí, jakmile člověk přestane být vystaven slunci. Mallorka - akné lze předejít užitím mastných slunečních ochranných prostředků, které neobsahují emulgátory.
 • Akné novorozenců - zde se jedná o přechodné postižení kůže rudými pupínky a červenými skvrnkami, které se objevují v prvním mésíci života. Pravděpodobně je způsobují mateřské hormony, které jsou přenášeny na dítě během porodu. Toto akné je neškodné a za pár týdnů se samo od sebe opět ztratí.

Účinné léčení akné

 1. Správná péče o kůži - při akné by se v žádném případě neměly používat mastné krémy. Pleť je třeba čistit speciálními roztoky, které zmírňují zánětlivost. Existuje celá řada různých přípravků na ošetřování pokožky, jež jsou připravovány speciálně pro pleť trpící akné. Dobrých výsledků často dosahuje ošetření pokožky v kosmetickém zařízení, protože zde se uhry a zanícené pupínky mohou odborně otevřít a vydezinfikovat. I když má postižený pochopitelně touhu nepěknou pleť nějak zamaskovat, je nutno upozornit, že make-up nebo tónovací denní krém ješté více vývody mazových žláz blokuje.
 2. Medicínské krémy a lotiony - přípravky předepsané lékařem docilují často dobrých účinků. Lékař však musí přesně stanovit dobu užívání, protože mnohé preparáty obsahují účinné látky, které nejsou vhodné pro dlouhotrvající léčbu.
 3. Tablety, dražé, tobolky - při obzvlášť těžkém průběhu akné se eventuálně musí brát léčivé přípravky, např. antibiotika nebo speciální kyselinové preparáty s vitaminem A. U žen přichází v úvahu i hormonální léčba. Tato terapie smí být praktikována pouze pod stálou lékařskou kontrolou.
 4. Péče o psychiku - má velký význam - především u mladistvých. Onemocnění může zmírnit např. obšírný rozhovor o určitých problémech. Mládež nesmí být se svými kožními strastmi ponechána v osamocení, v tomto období potřebuje mimořádně velkou podporu blízkých.
 5. Strava a pohyb - jídlo nemá bezprostřední vliv na vznik akné, přesto je důležité dbát o zdravou stravu a dobré trávení. Nejvhodnější jsou potraviny bohaté na vlákniny. Mezi ně patří celozrnné výrobky, čerstvé ovoce, zelenina a mléčné výrobky - např. jogurt, kefír a podmáslí. Pravidelný pohyb urychluje látkovou výměnu a lépe zásobuje kůži kyslíkem. Mnohé formy akné se dají zmírnit pobytem na slunci, jiné však sluneční záření spíše zhoršuje.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13264
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.