Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Péče o vlasy

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 21354×

Vlasy jsou koruna krásy. Za pěkné vlasy jsou zodpovědny dva faktory: účes a správná péče. Výběr délky vlasů je věc osobního vkusu a časových možností, ale jedno platí pro všechny délky a barvy vlasů - krásné mohou být jen zdravé a dobře udržované vlasy. Při neodborné péči vlasy trpí, jsou bez lesku, lámou se a v nejhorším případě vypadávají.

Důležitá je vyvážená strava s dostatkem vitamínů, život v čistém prostředí, bez stresu a poruch látkové výměny. Neméně důležitá je ovšem správná péče o vlasy. Ty potřebují vlhkost kterou odebírají z okolního prostředí. Suchý vzduch v přehřátých místnostech v zimních měsících jim nijak neprospívá. Okamžitým řešením jsou spreje, které vlasům dodají potřebnou vlhkost. Další variantou jsou speciální nemastné krémy, které se vtírají přímo do upraveného účesu.

Šampony

Důležité je používání šamponů jemných, které jsou pH neutrální a nepoškozují přirozený kyselý plášť. Myjte si vlasy tak často, jak to vyžaduje jejich zašpinění a mastnota. Jestliže si musíte mýt vlasy častěji, používejte jemný šampon (tzv. pro každý den), který se postará o to, abyste svou nádheru příliš nenamáhali. V tomto případě není třeba dvojí mytí, to vlasy příliš odmašťuje. Na rozdíl od všeobecně rozšířené představy nepovzbuzuje každodenní mytí šampony nové generace činnost mazových žláz. Mohou si je tedy dovolit i ti, jimž se vlasy nadměrně mastí. Některé šampony spojují dvě funkce najednou - nejenže vlasy myjí, ale obsahují i látky, které usnadňují rozčesávání a zároveň vlasy vyživují a pěstí. Tyto univerzální šampony s kondicionérem jsou vhodné především tehdy, máte-li napilno. Jinak je lepší kombinace vhodného šamponu a pěstícího přípravku. Základem je vždy určení vašeho typu vlasů, tedy jsou-li suché a lámavé, narušené barvením a trvalou nebo mastné. Pro každý typ existují speciální šampony.

Vlasové balzámy

Můžete je používat téměř po každém umytí vlasů za předpokladu, že se jedná o jemný přípravek. Balzámy jsou součástí vlasové péče, obalí vlas svým ochranným filtrem a zajistí pěkný lesk vlasů.

Vlasový zábal

Regeneruje vlasy intenzivněji. Dodává problematickým, ale i normálním vlasům všechny potřebné látky. Ozdravovací kúry, zábaly, jak již vyplývá z jejich názvu, jsou určeny k občasnému použití. Dodržujte návod výrobce.

I při péči o vlasy však platí, že méně znamená více. Vlasy, zvláště ty jemné, paradoxně trpí i přehnanou péčí. Složky obsažené v šamponech, kondicionérech nebo vlasových kúrách časem vlas zcela obalí a znemožní přístup dalším pěstícím látkám. Proto je velmi důležité důkladné opláchnutí vodou.

Kartáčování

Dodá vlasům lesk. Avšak nevhodně zvolené hřebeny a kartáče mohou vlasy poškodit. Přednost se dává hřebenům z rohoviny a kartáčům z přírodních materiálů, protože odsávají přebytečnou mastnotu. Tím se vlasy nebudou rozdělovat do pramenů. Švy po stranách zubů hřebene by vždy měly být obroušené, aby nepoškozovaly vlasy. Ze stejného důvodu mají smysl zaoblené špičky zoubků. Jestliže máte pórovité vlasy, raději se zřekněte lesku a nekartáčujte je, abyste nenamáhaly jejich drsný povrch ještě více.

Fénování

Důležité je správné fénování. Příčinou přesušených a lámavých vlasů je často nadměrně horký vzduch. Nejšetrnější způsob fénování je tento: vlasy nejprve vyfoukávejte vlahým, poté trochu teplejším a nakonec studeným vzduchem. Proto je nejvhodnější fén s více teplotními stupni a jedním stupněm pro studený vzduch.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Změny v odměňování lékáre...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13065
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.