Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Péče o nohy, depilace

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 32602×

Nohy jsou v neustálém nasazení a v našem životě hrají nosnou úlohu. U žen, které nosí vysoké podpadky tato úloha není záviděníhodná. Celá váha těla se namísto rovnoměrného rozložení na celé chodidlo přenáší na špičku nohy. Proto by se boty s vysokým podpadkem měly nosit jen při vyjímečných příležitostech. Pro běžné denní nošení do zaměstnání jsou daleko vhodnější střevíce s 5 cm vysokými širšími podpadky a kulatou špičkou.

Nohy si za svou celodenní námahu zaslouží pravidelný pohyb a péči. Nejpřirozenější masáží chodidel je chůze naboso - stimuluje se při ní všech 72 tisíc nervových drah, jež mají zakončení na chodidlech. Vhodná je masáž kartáčem, která nohy prokrví a zároveň chodidla zbaví odumřelé zrohovatělé kůže. Tento kosmetický efekt je velmi důležitý - hezké a zdravé totiž mohou být jen pěstěné nohy. Každé dva týdny byste jim měly proto dopřát důkladnou pedikúru.

Obvykle se provádí tzv. mokrá pedikúra. Je jedno, zda si pedikúru provádíte samy, nebo svěříte-li se odborníkovi (v případě kuřích ok a zarostlých nehtů je to ovšem bezpečnější a jistější).

Postup:

 1. Péče o nohy začíná teplou lázní (asi čtvrt hodiny), která vám změkčí kůži. Unavené nohy osvěží přísada mořské soli nebo kaštanového extraktu.
 2. Příliš zrohovatělá kůže na patě, bříškách a přední části chodidla se odstraní pomocí pemzy (u silnější vrstvy škrabkou s žiletkou). Pozor při pilování mozolů - nesmí být poškozena živá tkáň!
 3. Nehty na nohou si stříhejte vždy rovně a tím zamezíte jejich zarůstání. Podle jejich tloušťky se zapilují buď smirkovým nebo kovovým pilníkem.
 4. Kůže se zasune dřevěným či měkkým škrabadlem z umělé hmoty a ošetří se odstraňovačem na nehtech.
 5. Před lakováním se prsty oddělí tamponky. Nehty se lakují dvakrát a zbytky laku se opatrně odstraní odlakovačem.
 6. Na závěr pedikúry se nohy vždy nakrémují. K dostání jsou speciální krémy na nohy s přísadami jako jsou bylinky, vitamíny, placenta.

Samozřejmostí po každé koupeli by mělo být nastříkání chodidel speciálním deodorantem na nohy, a to denně.

Depilace

Depilace chloupků v podpaží, tříslech i na nohou by měla patřit k obvyklé hygieně nejen v létě. Důvody jsou převážně estetické. Existuje několik možností, z nichž ani jedna nezabere mnoho času.

 • Jednotlivé chloupky se odstraňují pinzetou. Kůži prsty napneme a chloupek vytrhneme ve směru růstu. Ošetřené místo potřeme lihem nebo peroxidem vodíku, aby se předešlo infekci.
 • Větší plochy chloupků se rychle a bez problémů dají odstranit holením. Výsledek je však krátkodobý, po dvou až třech dnech se objevují znovu. Praktické jsou speciální dámské holící strojky s břity přizpůsobenými tělu.
 • Dlouhodobější účinek má vytrhávání chloupků pomocí depilačních strojků. Ty vytrhnou chloupek i s kořínkem, takže trvá měsíc až šest neděl, než na jeho místě vyroste nový. Nevýhodou depilačních strojků je jejich poměrně vysoká cena a lehká bolestivost trhání - především napoprvé. Proto je vhodné provádět depilaci strojkem večer po koupeli, kdy jsou póry otevřené a kůže měkká.
 • Pro dlouhodobější účinek je možno použít také odchlupovací krém nebo pěnu. Chloupky při tomto zákroku změknounatolik, že je jenom seškrábneme špachtličkou. Než však depilační krém použijete, vyzkoušejte ho na malém kousku kůže. Pokud nevyvolá žádnou alergickou reakci, můžete ho použít na větší plochu. Po odstranění chloupků se vyhněte použití deodorantu, protože pokožka je velice citlivá a mohla by reagovat zanícením, pálením a svěděním.
 • Nejdůkladnější, ale ne nejpříjemnější metodou je odchlupení pomocí vosku. Dostat ho můžete samostatně nebo v podobě hotových pásů, se kterými dokáže lehce pracovat i nezkušená žena. Po této proceduře se můžete těšit z hebké a hladké kůže 3 - 4 týdny. Tento postup je pro kůži velice náročný, nezapomeňte se hned nakrémovat.

Pro všechny způsoby depilace pltí jedno pravidlo: provádět by se měly vždy večer, aby se pokožka přes noc zregenerovala a zklidnila. Vhodné je pokožku natřít slabou vrstvou krému nebo zasypat tělovým pudrem.

Epilace

Tu si narozdíl od popsaných metod - nemůžete dělat samy doma. Nevyhnete se návštěvě kosmetičky nebo kožního lékaře. Ošetření je zdlouhavé, finančně náročnější a ne úplně bezbolestné. Rozhodující předností však je to, že se elektrickou jehlou zničí kořínky chloupků natrvalo.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léč...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...


apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 12770
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.