Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Pleťové krémy, péče o krk a dekolt

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 14759×

Při čištění pleti odstraňujeme nejen špínu a nečistoty, ale zároveň část ochranného filtru pokožky. Pleť je tak vystavena všem vlivům životního prostředí a vyžaduje zvláštní ochranu. Bez dodání tuku není schopna přijímat a ukládat vodu. Rozlišujeme dva typy pleťových krémů:

 1. Emulze oleje ve vodě obsahující více vody než tuku. Používá se jako denní krém nebo podklad pod make-up.
 2. Emulze vody v oleji obsahující převážně tuk a slouží jako základ nočních krémů. U suché pleti mohou nahradit i denní krém.

Součástí pleťových krémů jsou také emulgátory (např. lecitin, stearany), což jsou substance, které umožňují, aby olejovité látky zůstaly ve vodě "rozpuštěné". Vedle tuku a vody obsahují pleťové krémy také pěstící látky:

 • Aloe Vera - dodává pleti vlhkost a udržuje ji v ní
 • Avokádové extrakty - chrání před vysycháním
 • Měsíčkový olej - hodí se na drsnou a popraskanou pokožku
 • Alantoin - má regenerační a hojivé účinky
 • Mandlový olej - zásobuje pleť esenciálními mastnými kyselinami a je využíván jako základ pro hojivé prostředky a krémy
 • Hroznový olej - je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, proto se používá při péči o mastnou a nečistou pleť
 • Vitamín A - působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, a tak zpomaluje stárnutí pokožky
 • Vitamín E - stupňuje antioxidační účinek vitamínu A
 • Panthenol - hojí, zklidňuje, hydratuje
 • Vitamín H - regeneruje a vyživuje

Novější krémy obsahují:

 • Liposomy - jsou to transportní systémy v podobě kulovitých miniaturních tělísek tvořených lipidy příbuznými lipidům pokožky. Tyto systémy zabezpečují průnik látek v nich obsažených (především olej a voda) do pokožky, popř. pokožkou do hlubších vrstev, kam by se vzhledem k přirozené ochranné bariéře pokožky dostaly obtížně. Jsou obsaženy v denních krémech určených pro zralejší pleť.
 • Nanocapy - účinnější forma liposomů
 • Ceramidy - látky, které se vážou v mezibuněčných prostorech a zamezují tak ztrátě vlhkosti
 • Ovocné. tzv. AHA-kyseliny - uvolňují odumřelé svrchní buňky kůže

Použití krémů závisí na typu pleti. Pro suchou pleť jsou vhodné lehké a řídké krémy, které se dobře vstřebávají, poskytují pokožce optimální výživu i ochranu a zabraňují dehydrataci. Měly by obsahovat UV filtr, vitamíny A,C,E a panthenol. Mladé pleti na denní ochranu většinou postačí polomastné hydratační krémy, které pleti dodají chybějící vlhkost a přitom nezanechávají mastný film. Hydratační krémy by se neměly používat v zimě za velkých mrazů, protože voda v nich obsažená by mohla zmrznout a pleť poškodit. Při aplikaci používejte jen malé množství krému. Pokožka je schopna přijmout jen nepatrné množství. přebytek krému, který zůstává na povrchu pokožky spíše škodí.

Krk a dekolt

Pleť krku a dekoltu si zasluhuje zvláštní pozornost, neboť je obzvlášť jemná a citlivá a rychle ztrácí na pružnosti. Ranní studená sprcha je pro ňadra učiněný elixír. Hydroterapie podporuje jejich prokrvení a zpevňuje tkáň. Proto se doporučuje každé ňadro alespoň jednou osprchovat krouživými pohyby proudem studené vody. Zpevňováním pleti dosáhneme jednak jejího lepšího vzhledu, navíc poskytneme oporu prsním svalům a prsům.

Dekolt čistíme stejně jako obličej. Vedle denní péče se doporučuje i jednou týdně provádět masáž jemným kartáčkem. Pokud nemáte v oblibě kartáčky, stejný účinek splní i peeling celého těla. Nečistoty z dekoltu se odstraňují čistící maskou, která se nanáší od krku ke hrudní kosti a nechá se asi půl hodiny působit. Poté se nanese v silnější vrstvě krém na krk. Účinek zvýší zábal z nahřátého ručníku a mikrotenové folie a po 20 minutách se odstraní.
Nevystavujte se také nadměrnému slunění. Škody způsobené slunečním zářením se velmi rychle nepěkně projeví. Drobné vrásky a hnědé skvrny okamžitě způsobí zestárnutí vašeho dekoltu.

Kosmetika nestačí

Vedle kosmetické péče hraje důležitou roli i držení těla. Dbejte na vzpřímené držení krku a procvičujte vaše prsní svaly. Pokud si navyknete kontrolovat při pohledu do zrcadla nejen váš obličej, ale také držení těla, brzy zjistíte, jak příznivý účinek bude mít váš zdravý postoj k vlastnímu tělu.

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., lékárníci z regionů

Nevybírání regulačních po...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., l...

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13065
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.