Pleťové krémy, péče o krk a dekolt – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…o lékárenství víme vše!®

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Pleťové krémy, péče o krk a dekolt

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 13874×

Při čištění pleti odstraňujeme nejen špínu a nečistoty, ale zároveň část ochranného filtru pokožky. Pleť je tak vystavena všem vlivům životního prostředí a vyžaduje zvláštní ochranu. Bez dodání tuku není schopna přijímat a ukládat vodu. Rozlišujeme dva typy pleťových krémů:

 1. Emulze oleje ve vodě obsahující více vody než tuku. Používá se jako denní krém nebo podklad pod make-up.
 2. Emulze vody v oleji obsahující převážně tuk a slouží jako základ nočních krémů. U suché pleti mohou nahradit i denní krém.

Součástí pleťových krémů jsou také emulgátory (např. lecitin, stearany), což jsou substance, které umožňují, aby olejovité látky zůstaly ve vodě "rozpuštěné". Vedle tuku a vody obsahují pleťové krémy také pěstící látky:

 • Aloe Vera - dodává pleti vlhkost a udržuje ji v ní
 • Avokádové extrakty - chrání před vysycháním
 • Měsíčkový olej - hodí se na drsnou a popraskanou pokožku
 • Alantoin - má regenerační a hojivé účinky
 • Mandlový olej - zásobuje pleť esenciálními mastnými kyselinami a je využíván jako základ pro hojivé prostředky a krémy
 • Hroznový olej - je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, proto se používá při péči o mastnou a nečistou pleť
 • Vitamín A - působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, a tak zpomaluje stárnutí pokožky
 • Vitamín E - stupňuje antioxidační účinek vitamínu A
 • Panthenol - hojí, zklidňuje, hydratuje
 • Vitamín H - regeneruje a vyživuje

Novější krémy obsahují:

 • Liposomy - jsou to transportní systémy v podobě kulovitých miniaturních tělísek tvořených lipidy příbuznými lipidům pokožky. Tyto systémy zabezpečují průnik látek v nich obsažených (především olej a voda) do pokožky, popř. pokožkou do hlubších vrstev, kam by se vzhledem k přirozené ochranné bariéře pokožky dostaly obtížně. Jsou obsaženy v denních krémech určených pro zralejší pleť.
 • Nanocapy - účinnější forma liposomů
 • Ceramidy - látky, které se vážou v mezibuněčných prostorech a zamezují tak ztrátě vlhkosti
 • Ovocné. tzv. AHA-kyseliny - uvolňují odumřelé svrchní buňky kůže

Použití krémů závisí na typu pleti. Pro suchou pleť jsou vhodné lehké a řídké krémy, které se dobře vstřebávají, poskytují pokožce optimální výživu i ochranu a zabraňují dehydrataci. Měly by obsahovat UV filtr, vitamíny A,C,E a panthenol. Mladé pleti na denní ochranu většinou postačí polomastné hydratační krémy, které pleti dodají chybějící vlhkost a přitom nezanechávají mastný film. Hydratační krémy by se neměly používat v zimě za velkých mrazů, protože voda v nich obsažená by mohla zmrznout a pleť poškodit. Při aplikaci používejte jen malé množství krému. Pokožka je schopna přijmout jen nepatrné množství. přebytek krému, který zůstává na povrchu pokožky spíše škodí.

Krk a dekolt

Pleť krku a dekoltu si zasluhuje zvláštní pozornost, neboť je obzvlášť jemná a citlivá a rychle ztrácí na pružnosti. Ranní studená sprcha je pro ňadra učiněný elixír. Hydroterapie podporuje jejich prokrvení a zpevňuje tkáň. Proto se doporučuje každé ňadro alespoň jednou osprchovat krouživými pohyby proudem studené vody. Zpevňováním pleti dosáhneme jednak jejího lepšího vzhledu, navíc poskytneme oporu prsním svalům a prsům.

Dekolt čistíme stejně jako obličej. Vedle denní péče se doporučuje i jednou týdně provádět masáž jemným kartáčkem. Pokud nemáte v oblibě kartáčky, stejný účinek splní i peeling celého těla. Nečistoty z dekoltu se odstraňují čistící maskou, která se nanáší od krku ke hrudní kosti a nechá se asi půl hodiny působit. Poté se nanese v silnější vrstvě krém na krk. Účinek zvýší zábal z nahřátého ručníku a mikrotenové folie a po 20 minutách se odstraní.
Nevystavujte se také nadměrnému slunění. Škody způsobené slunečním zářením se velmi rychle nepěkně projeví. Drobné vrásky a hnědé skvrny okamžitě způsobí zestárnutí vašeho dekoltu.

Kosmetika nestačí

Vedle kosmetické péče hraje důležitou roli i držení těla. Dbejte na vzpřímené držení krku a procvičujte vaše prsní svaly. Pokud si navyknete kontrolovat při pohledu do zrcadla nejen váš obličej, ale také držení těla, brzy zjistíte, jak příznivý účinek bude mít váš zdravý postoj k vlastnímu tělu.

apaPODCAST

Podcastový tip

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
31.05.2009

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
04.02.2013

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
10.08.2015

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová
04.06.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – m...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
14.01.2013

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
03.09.2009

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová
03.12.2012

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 12086
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.