Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Čištění obličeje, pleťové masky

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 25645×

Pleť je ze všech částí obličeje nejvíce vystavena vlivům prostředí, všechny škodliviny ze vzduchu se na tukovém filtru zachycují. Póry se rovněž ucpávají zbytky make-upu. Pleť se také znečišťuje zevnitř. Stále se vylučuje pot, zrohovatělé buňky, močovina, kyselina mléčná, voda a minerální soli. Tato směs se ukládá na našem obličeji.

Obličej bychom měli čistit nejen důkladně, ale i šetrně. Čistíme jej dvakrát denně (ráno a večer). Optimální čištění by mělo odpovídat vašemu typu pleti.

Čím tedy čistit jednotlivé typy pleti?

  • Suchý a citlivý typ - doporučuje se používat čistící mléko. Odstraňuje špínu beze zbytku a šetrně. Tekutá emulze se nakonec opláchne vlažnou vodou. Někdy je vhodné použít pleťovou vodu. Důležité je, aby neobsahovala alkohol, protože ten by vaši pleť ještě více vysušil!
  • Mastný typ - tento typ pleti se nejlépe vyčistí syndety, které se v pevné, krémovité a tekuté formě. Syndety jsou synteticky vyrobené pleťové čistící prostředky, které nejsou na rozdíl od obyčejného mýdla alkalické. Čistící prostředek se opláchne čistou vodou, večer vlažnou a ráno studenou. Někdy je možné použít adstringentní vodu s nízkým obsahem alkoholu, případně s výtažky z léčivých bylin.
  • Smíšený typ - na tento typ pleti se nejlépe hodí čistící gely a dostatečné množství vody. Gely jsou stejné jako čistící krémy, ale obsahují více tenzidů (aktivní mycí substance). Pro vyhlazení pokožky lze opět použít adstringentní vodu (na mastnější partie).
  • Normální typ - takovou pleť můžeme čistit mýdlem. Mýdlo je alkalické a tvoří ve spojení s tvrdou vodou na pleti vápenatou vrstvu. Proto je důležité smýt mýdlo velkým množstvím vody. Vhodné je si vybrat mýdlo bez "deo" přísad a s minimálním množstvím parfémovaných látek, abychom pleť nedráždili. Pro čištění se také používá pleťové mléko čistící a poté pleťové tonikum bez alkoholu.

Pro všechny typy pleti lze použít také tzv. parní lázeň, při níž se póry a maz lehce uvolňují. Postupujeme při ní následovně:

Do 1l vařící vody přidejte plnou hrst bylin. Nakloňte obličej nad páru. Účinek se zvýší přehodíte-li přes hlavu ručník. Postačí 5-10 min., nakonec se obličej osuší a nakrémuje (jde vpodstatě o obdobu inhalace, kterou doporučovaly již naše babičky, zde však neinhalujeme, ale čistíme obličej).

Pleťové masky

- osvěžují, čistí, zbavují odpadních látek a uklidňují. Slouží k udržování krásy a vitality naší pleti.

  1. Pěnové - zásobují horní vrstvu pokožky vodou. Mají osvěžující a oživující účinek. Pěna se vstřebává do pleti a není nutné ji smývat. Jsou vhodné při nedostatku času. Tyto masky jsou určeny pro všechny typy pleti.
  2. Hydratační - pleť nejen vyživují, ale zároveň slouží, aby dodaná a vlastní vlhkost pleti byla lépe využita. Jsou vhodné pro velmi mastnou a nečistou pleť, protože jinak by spíše napomáhaly ucpávání pórů.
  3. Suché masky - zcela ztuhnou a krátkodobě učiní pleť neprodyšnou. Vzniklým teplem dochází k prokrvení pokožky a k urychlení látkové výměny. Při nanášení byste se měly vyhnout očním partiím, aby nedošlo k podráždění očí. Při rozšířených žilkách raději ji raději nepoužívejte!
  4. Gelové - po uschnutí vytvoří na pleti pevný film, který se po doporučené době působení stáhne. Má vypínací, chladivé a dezinfekční účinky. Jsou vhodné pro mastný a nečistý typ pokožky. Výhodou je, že při stahování masky jsou zároveň odstraňovány i drobné nečistoty pleti a odumřelé šupinky. Při nanášení se vyhýbejte citlivým očním partiím.
  5. Čistící - obsahují substance, které změkčují horní vrstvu pokožky. Zrohovatělé částice potom snadněji smyjeme. Tyto masky prospívají každému typu pleti.
  6. Peeling - tzv. gumovací masky. Obsahují vedle bylinkových přísad a dezinfekčních látek také jemné brusné částečky. Tím ihned odstraní nečistoty pleti a zrohovatělé šupinky. Po tomto ošetření se snadno zbavíme kožního mazu. Peeling je vhodný pro mastnou a nečistou pleť. Je nutné se při použití vyhýbat očním partiím.
Postup:

Na očištěnou pleť naneseme peeling a krouživými pohyby obličej masírujeme. Odstraníme dostatečným množstvím vody.
Pleť je pak hladká a zrůžovělá, protože peeling podporuje prokrvení. Vedle peelingových prostředků na obličej existují také prostředky určené na celé tělo. Nikdy však nesmíme používat tělový peeling na obličej, protože tyto krémy obsahují větší brusné částečky a na obličej jsou příliš agresivní. Toto pravidlo platí též opačně, tedy peelingový krém na obličej není vhodný na celé tělo, protože je zase příliš jemný.

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso Piaggio

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 13576
další ankety…

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.