Typy pleti a jak je zjistit – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Typy pleti a jak je zjistit

Vloženo: 29.08.2002, 20:45 | Čteno: 26337×

Obličej je zrcadlo osobnosti. Přímo se jím prezentujeme svému okolí. Jestliže můžete některé nedostatky vaší postavy zakrýt oblečením, tak obličej před ostatními neschováte. Stejně jako tělo je i vaše pleť vystavována přirozenému procesu stárnutí. Správnou péčí však můžete přispět k tomu, že vaše pleť nebude namáhána víc než je nutné a zachovává si co nejdéle svůj mladistvý vzhled. Abyste o svou pleť mohly správně pečovat, musíte nejdříve zjistit jaký typ pleti máte.

Postup:

Očistěte pleť důkladně vodou a kosmetickým mýdlem a dobře ji osušte. Po dvou hodinách přiložte na čelo, nos a obě lícní kosti hedvábný nebo cigaretový papírek. Srovnejte si svůj papírek s tabulkou a můžete určit váš typ pleti.

Typy pleti

  1. Mastná (brada, tváře, nos i čelo podle testu silně mastné) - typickým znakem jsou rozšířené póry a lesk, který je viditelný již krátce po čištění. Mastná pleť je poněkud silnější a často působí pórovitě, bledě a těstovitě. Má sklony k nečistotám jako jsou uhry a ucpané póry. Má také ale své výhody. Díky mastnému filtru je dobře chráněna proti vysychání, silnější zrohovatělá vrstva ji chrání před vnějším poškozením. Tím zůstává mastná pleť ze všech druhů pleti nejdéle hladká, bez vrásek. Tato pleť vyžaduje hlavně v období dospívání zvýšenou pozornost a dostatečnou péči. Jde o pravidelné hluboké čištění pleti, ale i správnou životosprávu.
  2. Suchá (brada, tváře, nos i čelo podle testu suché) - mírně pórovitá a růžová. S přibývajícím věkem se stává mastnou a drsnou. Její póry se zvětšují. Na pohled jde o pleť tenkou, téměř průsvitnou. Suchá pleť je méně odolná, snadno zranitelná a někdy jí prosvítají rozšířené žilky. Je málo chráněna proti vlivům vnějšího prostředí (sluneční záření, teplotní kontrasty - mráz, sauna), protože její mazové žlázy fungují nedostatečně. Často dochází k přílišnému podráždění. Své výhody si tento typ pleti zachovává asi do 30 let. Vypadá pěkně a nevyskytují se při ní problémy s trudovitostí a pupínky.
  3. Normální (brada, nos a čelo podle testu slabě mastné, tváře suché) - ideální typ pleti. Je kombinací mastné a suché. Mazové žlázy produkují přiměřené množství mazu, póry jsou jemné, nezřetelné. Na pohled je to velice pěkná pleť. Má sametově hebký povrch a jemně růžovou barvu.
  4. Smíšená (brada, nos a čelo podle testu silně mastné, tváře suché) - promaštění je nestejnoměrné a jeho příčinou je nestejnoměrné rozložení mazových žláz. Střední partie - nos, brada a čelo bývají mastnější, ostatní partie - víčka, tváře horní ret a krk sušší. Je to nejčastěji vyskytující se typ pleti, velmi náročná na ošetření.
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
10.12.2013

PharmDr. Martin Beneš

Reakce ředitele SÚKL na i...

PharmDr. Martin Beneš
06.05.2009

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...
20.02.2012

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
16.12.2013

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková
21.09.2010

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
12.06.2012

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
19.04.2010

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

Artist page APATYKÁŘ® v Apple Podcasts [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 12086
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.