Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Alergie na slunce (polymorfní světelná dermatóza)

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 38817×
To, co se v lidové mluvě většinou označuje jako alergie na slunce, nazývají lékaři polymorfní světelnou dermatózou. Kožními problémy, které jsou podmíněny světlem, je postiženo deset až dvacet procent populace, především mladých žen. Několik hodin nebo dní po působení silnějšího UV záření, např. během dovolené u moře, vzniknou náhle na pokožce rudé, svědivé puchýřky a šíří se zejména ve výstřihu na pažích a ramenou zřídka také v obličeji. Proč kůže pacientů s touto dermatózou náhle přemrštěně reaguje na UV-záření, není dosud přesně objasněno. Jevy na pokožce mohou být doslova mnohotvárné (= polymorfní) a projevovat se jako vřídky, puchýřky, pupínky a zarudliny. Typické je, že na začátku je kožní vyrážka mimořádné silná, v průběhu léta, kdy kůže již slunci trochu přivykla, postupně mizí, a na podzim se docela ztrácí. Asi z šedesáti procent jsou za tuto reakci zodpovědné UV-A paprsky, zatímco UV-B světlo hraje menší roli. Nové výzkumy ukazují, že se na polymorfní světelné dermatóze podstatně podílejí také volné radikály - agresivní molekuly, které dorážejí na buňky.

Příznaky:

  • Červené vřídky, pupínky, puchýřky, především ve výstřihu, na ramenou a pažích
  • Svědivé rudé skvrny nebo podlitiny
  • Kožní zarudliny podobné slunečnimu úžehu

Fotoalergie

K polymorfním světelným dermatózám patří také fotoalergie. Na kůži se tvoří svědivá vyrážka s puchýřky a pupínky. Ty však nejsou vyvolány přímo UV-paprsky, ale určitými látkami, u kterých vlivem světla došlo k chemické přeměně. Většinou se jedná o substance, jež byly naneseny na pokožku, např. vonné látky v parfémech nebo v krémech, UV-ochranný filtr v prostředcích na ochranu před slunečním zářením, léčivé substance v lékařských mastích. Látky, které člověk zprvu dobře snáší, vlivem působení UV-paprsků natolik změní svoje vlastnosti, že se stanou alergenem, jenž imunitnímu systému zavdává příčinu k přehnaným reakcím. Změny na kůži se podobají projevům kontaktni alergie (např. alergické reakce na kov) a zpočátku vznikají většinou na místech, kam dopadlo světlo. Později mohou kožní změny postihnout i zakryté části těla. (Za vyvolávacího činitele fotoalergie lze považovat také léčivé přípravky, potraviny nebo poživatiny a aromatické látky. Známým příkladem jsou Earl Grey čaje, ale také sladidla sacharin a cyklamát.)

Fototoxická reakce

Tato světelná dermatóza spočívá v přímém vzájemném účinku UV-světla a určitých látek, tzn. že do tohoto procesu není zapojen imunitní systém. Na rozdíl od fotoalergie - která není závislá na dávce UV-záření (vyrážka se může objevit už při mírném ozáření sluncem) - hraje při fototoxické reakci síla UV-paprsků velkou roli. Fotocitlivými látkami mohou být léčivé přípravky, např. antibiotika, ale také luční rostliny a různé potraviny, např. citrusové plody, celer nebo fíky. Vlivem UV-A paprsků se molekulová struktura těchto látek tak změní, že na pokožce vyvolávají fototoxickou reakci, která je tím silnější, čím je UV-záření vyšší a čím více je přítomno fotocitlivých molekul. Místa, jež jsou vystavena světlu, zrudnou a začnou pálit. V horších případech (stejně jako při těžkém slunečním úpalu) se mohou tvořit otoky a puchýře. Charakteristickou fototoxickou reakcí je dermatitida na luční trávy, při níž po pobytu na jakékoli louce vznikají na pokožce početné bizarní otisky rostlin s rudými pruhy a čárami (světlocitlivost a fototoxické, eventuálně fotoalergické reakce může vyvolat i léčivá bylina - třezalka). Proti stále agresivnějšímu slunečnímu záření je nezbytná ochrana: v některých oblastech je požadována i ochrana zviřat (zejména psů a koček se světlými chlupy) v podobě různých přikrývek či přípravků s ochranným faktorem.
Fototoxickou reakcí je rovněž takzvaná Berloqueova dermatitida, při níž se postižená místa kůže zabarvují do tmava. Tuto dermatitidu vyvolává bergamotový olej, který se přidává do parfémů, kolínských vod nebo osvěžovacích kapesníčků. Olej způsobuje zvýšenou aktivitu melanocytů, tedy buněk, které vytvářejí pigment. Zbarvená místa se mohou udržet na kůži i roky. V letním období se mnohdy ještě zvýrazní.

Možnosti léčení

Je mnoho způsobů, jak se chránit před sluneční alergií. Jenom musíme vědět, jakou formou světelné dermatózy je člověk postižen. Vyhledávání faktoru, který způsobuje změny na kůži, je poměrně velmi obtížné. Při pochybnostech by se měl lékař pomocí umělého UV-světla pokusit vyprovokovat typickou kožní reakci, aby si diagnózu ověřil.

Identifikace alergenu

Fotoalergii mohou dermatologové diagnostikovat speciálním testem. Jsou-li látky, které vyvolávají alergie, zjištěny, pak je nutné se jim napříště vyhýbat. Kromě toho je žádoucí důsledná ochrana před zářením. V akutních případech pomohou léčivé přípravky, jež působí proti alergickým reakcím (antihistaminika, kortizonové preparáty).
I při fototoxické reakci by se měl člověk vyhýbat látce, která ji vyvolává, tedy fotosenzibilátoru. Není-li to možné, např. když musí pokračovat v léčbě určitým léčivem, nesmí se člověk v žádném případě vystavovat UV-záření.

Tipy na ochranu před alergií na slunce:

  1. UV - otužování - před letní sezonou opatrně vystavovat kůži UV-záření. Dávkování musí být stanoveno odborně (pohovořit s lékařem), např. během šesti týdnů speciální ozařování u dermatologa.
  2. Cílevědomá ochrana kůže - užívat přípravky chránící kůži, např. beta-karoten, vitamin E, selen. Používat sluneční ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům.
  3. Postupné přivykání slunci - zcela vyloučit přemíru slunění, pobývat ve stínu, při silném slunečním záření chránit pokožku odpovídajícím oděve.
apaPODCAST

Podcastový tip

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar
28.01.2010

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
23.01.2011

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk
21.12.2009

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
08.03.2010

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 11359
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.