Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaOKÉNKO PRO ŽENY
Tato rubrika je věnována čistě našemu ženskému pohlaví. Garantem rubriky je PharmDr. Martina Chytilová.

„Žena je dokonalá bytost, je dárcem života, skrývá v sobě krásu nejen tělesnou, ale i duševní, je něžná a přitom silná, je oporou dětí a svého manžela. Ano, dnešní žena je oporou svého partnera, pokud jí je dána příležitost. Její poslání je mnohostranné a velmi náročné, chce-li jej zodpovědně plnit. Žena je dokonalejší než muž, bylo jí to dáno do vínku.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Ochrana před sluncem

Vloženo: 29.08.2002, 20:46 | Čteno: 13748×
V jednom z předchozích dílů jsme obecně připomněli rizika spojená s opalováním. Povězme si nyní, jaké existují možnosti ochrany před slunečním zářením.
 • Opalovací krémy - obsahují tzv. ochranné filtry, což jsou látky, které absorbují, odrážejí či rozptylují UV záření dopadající na kůži. Většina opalovacích krémů filtruje zejména škodlivější část UV záření (UVB). Avšak i UVA záření podle nejnovějších výzkumů poškozuje kůži, proto se již vyrábějí opalovací krémy s filtry pro obě složky. Intenzita účinku slunečního ochranného filtru se vyjadřuje číslem tzv. ochranného faktoru opalovacího krému. Číslo faktoru označuje, kolikrát můžeme být na slunci déle než v případě, kdy krém nepoužijeme. Ale ani toto pravidlo zcela neplatí, protože účinnost ochranného faktoru je ovlivněna typem kůže, denní dobou, ročním obdobím i momentální intenzitou slunečního záření.
  Značná část naší populace má kůži spíše světlejší, proto by většina obyvatel měla používat, zejména na jaře a počátkem léta, krém s ochranným faktorem minimálně 10 nebo i vyšším.
 • Samoopalovací krémy - existují dva typy. Jeden pouze dočasně zbarví kůži, která potom vypadá jako opálená. Tato barva však nechrání kůži před škodlivým působením UV záření.
  Modernější jsou ty, které vyvolávají zhnědnutí pokožky tím, že reagují s bílkovinami pokožky a bez působení UV záření přímo stimulují buňky produkující kožní pigment. K většině těchto krémů se dnes ještě přidávají ochranné filtry, takže kůže zpigmentuje bez intenzivního působení UV záření a navíc je chráněna ochranným filtrem před poškozením slunečními paprsky.
 • Solária - nabízejí lidem "umělé" opalování, které se často považuje za velmi účinné a neškodné. Bohužel to není úplně pravda. Přibývají stále důkazy o tom, že i UV záření používané v soláriích může poškodit kůži a zvýšit riziko kožních nádorů. V současné době většina solárií používá pouze UVA zářiče. Životnost lamp je však omezena a je nutné jejich pravidelné testování, aby bylo možno s jistotou vyloučit vyzařování UVB a UVC paprsků. Jak již bylo výše uvedeno, tak i UVA záření způsobuje předčasné stárnutí kůže s tvorbou vrásek, ztrátu pružnosti kůže a zvětšuje riziko vzniku kožních nádorů. UVA záření v soláriích vyvolává hezkou hnědou pigmentaci pouze u osob, které se snadno opálí i přírodním slunečním zářením. U lidí s citlivou pokožkou, kteří mají sklon ke spálení, nevyvolávají UVA solária uspokojivé výsledky. U více než poloviny zákazníků používajících solária se objeví alespoň mírné zarudnutí kůže, svědění a přesušení pokožky. Při dlouhodobém opakovaném ozařování se kůže stává snadněji zranitelnou, někdy se mohou vytvořit i puchýřky. Také lidé léčení preparáty zcitlivující kůži na UV záření nemohou docházet do solárií bez rizika nadměrné reakce na záření. Pouze při léčení lupénky a některých dalších kožních chorob se někdy využívá speciální léčebná metoda, která kombinuje UVA záření a senzibilizující účinek léčivých přípravků na toto záření. Tato metoda se nazývá PUVA (Psoraleny + UVA) a je-li řízena lékařem, bývá celkem efektivní a bezpečná.

Základní rady, jak se chránit před škodlivými účinky UV záření:

 1. Nikdy si nespálit kůži na slunci, neboť spálení pokožky znamená největší poškození kůže se všemi nebezpečnými následky.
 2. Nechodit na slunce v poledních hodinách (mezi 11-13 hod. v zimě a 12-14 hod. v létě). Dodržování této zásady může snížit expozici UV záření až o 50%.
 3. Nosit čepici s velkým štítem nebo klobouk.
 4. Používat opalovací krémy s ochranným filtrem, minimálně 10-15 (nezapomínat také na ochranu rtů speciálními krémy).
 5. Nosit sluneční brýle s UV filtrem (certifikované, nejlépe z oční optiky).
apaPODCAST

Podcastový tip

Živá reportáž z akce

5. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
26.05.2012

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš
08.06.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
23.11.2012

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner
23.10.2012

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
31.10.2011

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
12.11.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Kupujete si kosmetiku v lékárně?

Počet hlasů: 10902
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.